کنکور کارشناسی ارشد

ساخت وبلاگ
چکیده : نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی عمران (کد 1264) (سراسری) دروس کارشناسی ارشد رشته مهندسی... با عنوان : کنکور کارشناسی ارشد بخوانید :
نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی عمران (کد 1264) (سراسری)

دروس کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

دروس این رشته در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه سراسری دستخوش تغییراتی از سال 1383 شد و دروس پی‌سازی، هیدرولیک، طراحی سازه‌های فولادی و بتنی، راه‌سازی و روسازی از دروس امتحانی داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد این رشته حذف شد، ولی ظاهراً مسئولین امر پشیمان شده!؟ و مجدداً از آزمون بهمن 1388 این دروس را جزء مواد امتحانی آزمون كارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران قرار دادند. ضریب تمام دروس برای رشته مهندسی عمران در تمامی گرایش‌ها (1) می‌باشد.

 

«زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی عمران می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. البته كتاب‌های راهنمای زبان تخصصی رشته مهندسی عمران و 504 لغت برای تقویت این درس می‌تواند جزء گزینه‌های پیشنهادی باشد. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند با استفاده از این كتاب خود را به سطح مطلوبی برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 94 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی عمران به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سئوالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« ریاضیات »

تعداد سئوالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد مهندسی عمران 15 سئوال می‌باشد كه خود این درس به سه درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2 و معادلات دیفرانسیل تفكیك می‌شود. در چند سال اخیر، معمولاً 5 یا 6 سئوال از درس ریاضی عمومی 1، 4 یا 5 سئوال از درس ریاضیات عمومی 2 و 5 سئوال از درس معادلات دیفرانسیل مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی داشته باشد. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2 و كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل هستند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند.

كتاب‌های ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2 و معادلات دیفرانسیل موسسه مدرسان شریف كه فرمت نگارش آن‌ها تقریباً نزدیك به هم می‌باشد از بهترین منابع این سه درس در سراسر كشور شناخته شده است و بدون تردید اگر دانشجویی این كتاب‌ها را مطالعه كند، دیگر نیازی نیست حتی به مرجع دیگری جهت تمرین بیشتر مراجعه كند. آموزش تمام مطالب درسی با متنی ساده و روان، گنجاندن مثال‌ها و تست‌های چهارگزینه‌ای فراوان با پاسخ‌های تشریحی در ضمن آموزش درس، طبقه‌بندی مطالب و آوردن تمامی تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد 10 سال اخیر اكثر رشته‌های فنی و مهندسی و گروه علوم پایه به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل با پاسخ‌های كاملاً تشریحی، قرار دادن تست‌های تكمیلی با پاسخ كلیدی برای داوطلبان آزمون جهت تمرین بیشتر، حل كامل سئوالات آزمون سراسری 1394 (بهمن 93)، ارایه آزمون‌های خودسنجی در پایان كتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیك آزمون، ارایه روش‌های تستی برای حل تست‌ها و ... از جمله مشخصات این كتاب‌ها می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 1 شامل 2610 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1900 مسئله حل شده و 710 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1550 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1200 مسئله حل شده و 350 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب معادلات دیفرانسیل شامل 640 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 510 سؤال با پاسخ تشریحی و 130 سؤال با پاسخ كلیدی می‌باشد.

مطالعه این كتاب‌ها به عنوان كتاب‌هایی كامل و جامع و خلاصه كه مورد تایید اكثر اساتید دانشگاه‌های كشور می‌باشد، اكیداً توصیه می‌شود. كسب درصد بالا با مطالعه این كتاب‌ها با توجه به اظهار قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممكن است.

 

مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)

« مقاومت مصالح 1 »

این درس از دروسی است كه به طور ثابت در تمامی سئوالات كنكورهای 20 سال اخیر جزء مواد امتحانی در نظر گرفته شده است. تعداد سئوالات آن در آزمون 10 تست می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، كرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. بدون فراگیری این درس فهم درس تحلیل‌سازه‌ها و یا در بعضی مباحث طراحی سازه‌های فولادی و بتنی با مشكلات زیادی همراه خواهد بود. تسلط كامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی، استاتیك و معادلات دیفرانسیل برای ورود به مطالعه این درس كاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر كتاب‌های بیرجانسون، ایگور یوپوف (ترجمه شاپور طاحونی) و كتاب مقاومت مصالح دكتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند.

موسسه مدرسان شریف كتاب مقاومت مصالح به قلم دكتر مجتبی كبیریان را به بازار عرضه كرده است و در ویرایش جدید آن تغییراتی متناسب با سئوالات اخیر نیز لحاظ شده است. قرار دادن 1500 تست، شامل 1420 سئوال با پاسخ تشریحی و 80 تست با پاسخ كلیدی در این كتاب از نكات قابل توجه این كتاب می‌باشد. تمامی سئوالات آزمون‌های كارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی عمران دانشگاه‌های سراسری و آزاد از سال 1374 تاكنون با پاسخ تشریحی، حل سئوالات آزمون‌های 10 سال اخیر مقاومت مصالح رشته‌های دیگر مانند مكانیك، هوا و فضا، كشاورزی و معدن (كه بعضاً دیده شده سئوالی عیناً از سئوالات سال‌های قبل این رشته‌ها در آزمون رشته مهندسی عمران طرح شده است) از دیگر مزایای این كتاب بسیار خوب می‌باشد. حل آخرین سئوالات آزمون سراسری 1394 در پایان این كتاب به عنوان امتیازی دیگر برای این اثر محسوب می‌شود و به جرات می‌توان گفت در صورت اختصاص دادن وقت كافی برای مطالعه این كتاب دانشجویان بتوانند به درصدهای خوبی برای قبولی در این درس برسند.

« تحلیل سازه‌ها 1»

تعداد سئوالات این درس در آزمون مهندسی عمران 10 سئوال می‌باشد. تسلط بر مباحث استاتیك و تا حدودی مقاومت مصالح به نوعی پیش نیاز یادگیری این درس می‌باشد. اكثر تست‌های این درس از نوع محاسباتی هستند. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب تحلیل سازه‌ها دكتر حجت‌ ا... عادلی، اعمال اتصالات قیچی در تحلیل ماتریسی سازه‌ها دكتر واهاك سیمونیان و تحلیل سازه‌ها تألیف شاپور طاحونی می‌باشند. تقریباً تمامی این منابع به لحاظ كمی تعداد مسائل حل شده دچار مشكل هستند و با توجه به اینكه رسیدن به تسلط در حل مسئله، از اركان ضروری موفقیت در این درس می‌باشد، لذا موسسه مدرسان شریف به كوشش مهندس حامد رحمانی با بهره‌گیری از تجربیات ایشان از تدریس این درس اقدام به جمع‌آوری و چاپ كتاب تحلیل سازه‌ها نموده است. این كتاب ضمن اشاره به مطالب پیش نیاز از استاتیك، آموزش تمام مطالب درسی به صورت گام به گام، حل مسئله در ضمن آموزش، بررسی تمام تست‌های كنكورهای سراسری و آزاد از سال 1375 تا كنون به همراه ارایه پاسخ تشریحی برای آن‌ها، منبعی بسیار مناسب را برای این منظور به داوطلبان عزیز ارایه كرده است. در این كتاب حدود 870 پرسش چهار گزینه‌ای گنجانده شده كه به 735 مسئله به صورت صددرصد پاسخ تشریحی كامل داده شده و 135 سئوال آن دارای پاسخ كلیدی است.

 

مکانیک خاک و پی سازی

« مکانیک خاک »

سوالات این درس در آزمون سراسری همراه با درس پی سازی آورده می شود و به طور میانگین تعداد تست های این درس حدودا 12 سوال می باشد. تا قبل از اینكه درس پی‌سازی مجدداً به عنوان مواد آزمونی كارشناسی ارشد در این درس مطرح شود تعداد سئوالات این درس 20 سئوال بود. سئوالات این درس معمولاً در دو تیپ 1ـ مفهومی و حفظ كردنی 2ـ محاسباتی، ارایه می‌شود و تقریباً نسبت آن‌ها در آزمون مساوی است. منابع مهم این درس كتاب اصول مهندسی مكانیك خاك تألیف براجا ام داس ترجمه اردشیر اطیابی، مكانیك خاك تألیف دكتر كامبیز بهنیا، دكتر امیر محمد طباطبایی و مكانیك خاك تألیف رضا ابن جلال می‌باشند. موسسه مدرسان شریف در این درس نیز كتاب مكانیك خاك را با تألیف مهندس مرتضی اره‌پناهی روانه بازار كرده و در مدت زمانی اندك این كتاب جای خود را به عنوان كتابی خلاصه، مفید و كاربردی برای آزمون‌های كارشناسی ارشد در بین مخاطبین باز كرده است. در این كتاب علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ‌های تشریحی تمامی تست‌های 15 سال اخیر كنكورهای سراسری و آزاد، مثال‌های متعدد تألیفی نیز از سوی مؤلف در كتاب گنجانده شده است كه روی هم رفته 650 تست در كتاب جهت آمادگی داوطلبان آورده شده است.

« پی‌سازی »

این درس از جمله دروسی است كه از آزمون 1388 مجدداً به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد برای دانشجویان رشته عمران در نظر گرفته شد. مطالب آن نزدیك به درس مكانیك خاك می‌باشد، حتی چند فصل آن را می‌توان به نوعی مشترك با فصول درس مكانیك خاك دانست. از این رو سئوالات آن نیز با این درس به صورت مشترك مطرح می‌شود. اگر بخواهیم تست‌های خاك و پی را از هم جدا كنیم شاید بتوانیم اینگونه بگوییم 8 تست از 20 سئوال خاك و پی به درس پی‌سازی اختصاص دارد. منابع معروف آن كتاب‌های مهندسی پی تألیف براجاام داس ترجمه شاپور طاحونی، مهندسی پی تألیف دكتر فاخر، مهندسی پی تألیف باولز می‌باشد كه به عنوان كتاب‌های دانشگاهی قابل توجه هستند ولی برای آمادگی در آزمون كارشناسی ارشد خیلی جالب به نظر نمی‌رسند.

موسسه مدرسان شریف به عنوان موسسه‌ای پیشرو كتاب پی‌سازی را به تألیف دكتر عامل سخی به داوطلبان آزمون مهندسی عمران ارایه كرده است. در این كتاب ضمن آموزش مطالب به زبانی ساده و روان، سعی شده با حل مسئله به صورت تشریحی و تستی ضمن آموزش درس، دانشجو را به تسلط كامل در حل تست برساند. چون این درس قبل از سال (1383) به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد عمران مطرح بود، لذا تمامی تست‌های سال‌های 1372 الی 1382 با پاسخ تشریحی در كتاب گنجانده شده، طرح و تألیف تست‌های تكمیلی با جواب آن‌ها جهت تمرین هرچه بیشتر داوطلبان و پاسخ تشریحی سئوالات آزمون سراسری سال 1388 تا 1394 از دیگر مشخصات این كتاب می‌باشد.

 

مکانیک سیالات و هیدرولیک

« مکانیک سیالات »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 12 سئوال می‌باشد. البته تا قبل از آزمون سراسری 1389 كه درس هیدرولیك جزء مواد امتحانی آزمون ارشد نبود، تعداد سئوالات آن 20 عددی بود. این درس در بسیاری از رشته‌ها از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مكانیك، مهندسی معدن و ... جزء مواد امتحانی آزمون ارشد می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب‌های ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانك ام وایت ترجمه كریم موسوی نسب و مكانیك سیالات تألیف مجید ملكی می‌باشند كه هر كدام از آن‌ها در بخش‌هایی كامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند. كتاب مكانیك سیالات موسسه مدرسان شریف به قلم توانای آقای دكتر علیرضا افتخاری نوشته شده است كه تجربه‌ای 40 ساله در زمینه تدریس، پژوهش و تألیف در این درس را به عنوان عضو برجسته هیئت علمی دانشگاه تهران با خود یدك می‌كشند. در این كتاب با اشاره به مطالب مقدماتی و بنیادی این درس سعی شده هر دانشجویی با هر سطح علمی به سطح مطلوب در این درس برسد. اشاره به تعاریف و فرمول‌های مهم، حل 1130 تست در كتاب، بررسی و ارایه پاسخ تشریحی سئوالات مهندسی عمران و مكانیك و مهندسی شیمی از سال 1375 تا 1394 در كتاب از مواردی است كه این كتاب را به عنوان یك كتاب منحصر به فرد در این زمینه تبدیل كرده است.

« هیدرولیک »

تعداد سئوالات این درس (كه از سال 1388 در آزمون رشته عمران گنجانده شده است) 8 سئوال می‌باشد و مطالب آن مرتبط با درس مكانیك سیالات است و به همین دلیل سئوالات آن با این درس به صورت مشترك در آزمون داده می‌شود. بیشتر تست‌های این بخش بررسی حركت سیال در كانال‌ها می‌باشد. از منابع مهم این درس كتاب‌های هیدرولیك كانال‌های باز تألیف سید محمود حسینی و دكتر جلیل ابریشمی می‌باشد. با توجه به وجود منابع ناكافی و غیرتستی در این درس، انتشارات مدرسان شریف با همكاری آقایان دكتر افتخاری و مهندس عباس منوچهری كتاب هیدرولیك خود را به بازار عرضه كرده و همانند درس پی‌سازی در این كتاب نیز تمامی سئوالات سالیان دور درس هیدرولیك با پاسخ صد در صد تشریحی آورده شده است تا دانشجویان با نوع تست‌های این درس آشنا شوند. علاوه بر موارد فوق، مطالب مورد نیاز جهت آماده شدن برای تست‌زنی در این درس با نثری ساده و روان به كمك مثال‌های متعدد به دانشجویان آموزش داده شده است.

 

طراحی (سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2)، راهسازی و روسازی راه)

« سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2) »

از این درس كه در واقع خود به دو درس فولاد و بتن تفكیك شده است و مطالب آن همان‌طور كه از نام آن پیداست به طراحی سازه‌های فلزی و سازه بتنی مربوط است، معمولاً دو یا سه سئوال آن اطلاعات حفظی و مفهومی داوطلبان را می‌سنجد. در حدود 5 یا 6 سئوال آن با نمایش شكل سازه‌های مختلف، پارامتر و یا پارامترهایی را سئوال می‌كند (سئوالات محاسباتی) و در حدود 6 یا 9 سئوال آن مربوط به نمودارها، فرمول‌های استاندارد مطرح در طراحی سازه‌ها، نمایش سازه‌های مختلف و بررسی پارامترهای مختلف آن‌ها (ضریب لوله، خط كمانش پیچشی، مقاومت سازه، نیرو، نقاط بحرانی جوش، مشخصات بتن، ضریب انبساط حرارتی بتن و فولاد، نسبت آرماتورهای متوازن و ...) می‌پردازد. در مجموع سازه های فولادی، بتنی و راه سازی و روسازی 30 سؤال را به خود اختصاص می دهند.

منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها، كتاب طراحی سازه‌های فولادی تألیف شاپور طاحونی، طراحی سازه‌های فولادی تألیف دكتر ایرانی، طراحی ساختمان‌های بتن مسلح تألیف شاپور طاحونی، سازه‌های بتنی تألیف دكتر كی‌نیا، سازه‌های بتنی تألیف دكتر مستوفی نژاد می‌باشند. كه تمام آن‌ها به لحاظ حل مسائل متفاوت و تستی دارای ضعف می‌باشند. برای این منظور موسسه مدرسان شریف كتابی بسیار كامل و مفید به بازار عرضه كرده است. در این كتاب كه به اهتمام آقایان مهندس اره‌پناهی، مهندس افراسیابی، مهندس مرتضوی كه هر سه از مدرسین با تجربه دانشگاه، كلاس‌های كارشناسی ارشد و دوره‌های آمادگی نظام مهندسی هستند، آماده شده است. تمامی مطالب مفهومی، دیاگرام‌ها، نمودارها، فرمول‌ها به همراه توضیحات فارسی آن‌ها به داوطلبان آموزش داده شده است. مثال‌های متعدد ضمن آموزش، بررسی تست‌های دوره‌های گذشته این درس با ارایه پاسخ تشریحی آن‌ها، قرار دادن تست‌های تكمیلی در پایان فصول كتاب، بررسی و پاسخ تشریحی سئوالات آزمون سراسری سال 1394 از مشخصات این كتاب بسیار خوب می‌باشد.

 

« راه‌سازی و روسازی راه »

شاید بتوان گفت مطالب درس راه‌سازی كمی مشكل‌تر از مطالب درس روسازی است به هر حال این طور كه از طرح سئوالات آن در سال قبل پیداست طراحان درجه اهمیت آن‌ها را یكی می‌دانند. مطالب راهسازی بیشتر در رابطه با محاسبه و مقایسه طول قوس‌ها و هرآنچه در مورد قوس‌های افقی و قائم است، می‌باشد و درس روسازی همان‌طور كه از نامش پیداست به مطالب روسازی راه می‌پردازد، مطالبی نظیر كرنش سطح جاده، ضخامت خاك و آسفالت جاده، بررسی نوع، جنس و ضرایب مهندسی خاك و آسفالت، درصد نوع و تركیبات قیر مصرفی در جاده‌ها از جمله مطالب مربوط به روسازی می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های راه‌سازی تألیف منوچهر احتشامی، راه‌سازی تألیف دكتر امیرمحمد طباطبایی، راه‌سازی تألیف دكتر بهبهانی، روسازی تألیف دكتر بهبهانی و محمد طباطبائی می‌باشند.

برای این درس نیز موسسه مدرسان شریف كتابی مفید و خلاصه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران به چاپ رسانده است كه همانند دیگر كتب این مركز شامل خلاصه درس، تست‌های تألیفی با پاسخ تشریحی، سئوالات و پاسخ‌های تشریحی تست‌های كنكورهای دوره‌های گذشته و تست‌های تكمیلی با پاسخ كلیدی می‌باشد.

 

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی عمران براساس دفترچه آزمون سال 94

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات، 3- مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)، 4- مکانیک خاک و پی سازی، 5- مکانیک سیالات و هیدرولیک، 6- طراحی (سازه های فولادی 1و2، سازه های بتنی 1و2، راهسازی و روسازی راه).

رشته گرایش ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2 3 4 5 6
1) سازه - 1 1 1 1 1 1
2) مهندسی زلزله - 1 1 1 1 1 1
3) ژئوتکنیک - 1 1 1 1 1 1
4) راه و ترابری - 1 1 1 1 1 1
5) مهندسی و مدیریت منابع آب - 1 1 1 1 1 1
6) مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی - 1 1 1 1 1 1
7) مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی - 1 1 1 1 1 1
8) حمل و نقل - 1 1 1 1 1 1
9) مهندسی و مدیریت ساخت - 1 1 1 1 1 1
10) مهندسی محیط زیست - 1 1 1 1 1 1
11) مهندسی خطوط راه آهن - 1 1 1 1 1 1
منابع آزمون نظام مهندسیکارشناسی,...
ما را در سایت منابع آزمون نظام مهندسی دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : چهارشنبه 24 آبان 1396 ساعت: 13:56